kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl
Jesteś tutaj:

Święto Francji 2017

Opublikowany: 2017-07-12 14:09:19

Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas, gdy chodzi o pogodę, ale aura okazała się łaskawa dla uczestników i organizatorów tegorocznej edycji Święta Francji w Parku Skaryszewskim. 9 lipca Zarząd Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej i Urząd Dzielnicy Praga-Południe zaprosiły mieszkańców na „Święto Francji”, które rozpoczęło się w samo południe. Zebranych powitali ambasador Francji, burmistrz Dzielnicy Praga-Południe i przedstawiciel Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał w swoim wystąpieniu, że o naszej wielkiej przyjaźni z narodem francuskim świadczą choćby nazwy ulic na Saskiej Kępie: Francuskiej, Paryskiej, Wersalskiej, Alzackiej… Przypomniał także, że II Święto Saskiej Kępy przygotowano pod hasłem „Vive la France!”, a przy rondzie Waszyngtona stanęła mała wieża Eiffla. Związki naszej dzielnicy z Francją sięgają zresztą szesnastego wieku, gdy podczas pierwszej wolnej elekcji (która być może odbyła się w miejscu, w którym świętowaliśmy) Polacy wybrali na swego króla Henryka Walezego, przyszłego monarchę francuskiego. Związany z Francją był także patron Parku Skaryszewskiego, Ignacy Jan Paderewski, kawaler francuskiego Krzyża Wielkiego Legii Honorowej, który w Paryżu debiutował jako pianista, dając tam w 1888 roku swój pierwszy duży koncert. W 1919 roku, wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, zakończonej podpisaniem traktatu wersalskiego.

Tradycyjnie już podczas Święta poznaliśmy smaki Francji. Nie zabrakło ostryg i ślimaków, smacznych win i innych specjałów: croissantów, francuskich wypieków i bagietek, lodów i lemoniady. Także Targ Śniadaniowy ustawił swoje stoiska kulinarne. Podziwialiśmy paradę ślicznych mażoretek. Miłośnicy sportu mogli spróbować swoich sił m.in. golfie. Interesujący był finał konkursu Modetyka dla młodych projektantów, w którym startowała m.in. silna ekipa polskich designerów, na co dzień pracujących w Hamburgu. Ich pokaz mody ekologicznej na długo pozostanie w pamięci widzów. W alejkach parku stanęły stoiska z najnowszymi modelami samochodów, w tym marki DS, auta, jakim porusza się na co dzień prezydent Francji. Jedno z aut można było samemu ozdobić kolorowymi flamastrami. Dzieci bawiły się m.in. w piaskownicy udającej plażę w Nicei, wzięły udział w grze miejskiej w klimacie Mikołajka oraz animacjach związanych z kultowym serialem „Było sobie życie”, a także w konkursie rzutu beretem na odległość.

Co roku poznajemy podczas święta inne regiony Francji. W tym roku były to Prowansja, Bretania i Normandia. Poznaliśmy też zakamarki paryskiego Montmartre’u. Już po raz trzeci przemaszerowała alejkami parku Parada Francuskich Buldogów.

Punktem kulminacyjnym święta był finał Konkursu Piosenki Francuskiej, który wystartował o godz. 13.30. Po eliminacjach i przesłuchaniach półfinałowych wystąpiło na nim dziesięcioro wykonawców. Młodzi piosenkarze, reprezentujący stołeczne gimnazja i licea wykonali najpierw swoje utwory konkursowe.

W wielkim finale wystąpili:

reprezentująca Pragę-Południe Karolina Bogacka z piosenką „Maman” z repertuaru Louane;

reprezentująca Bielany Agnieszka Kukla z piosenką „Nathalie” z repertuaru Gilberta Becauda;

reprezentująca Pragę-Południe Weronika Zdzieborska z piosenką „Ma faille” z repertuaru Celine Dion;

reprezentująca Targówek Karolina Tomczak z piosenką „Je suis malade” z repertuaru Lary Fabian;

reprezentująca Pragę-Południe Maja Kacprzyńska z piosenką „Derniere Danse”, z repertuaru Indili;

reprezentująca Śródmieście Zuzanna Bąk z piosenką „Milord” z repertuaru Edith Piaf;

reprezentujący Żoliborz Bartłomiej Gawryszewski z piosenką „Ego” z repertuaru Willy’ego Williama;

reprezentująca Pragę-Południe Lena Sajka z piosenką „On ira” z repertuaru ZAZ;

reprezentująca Ursynów Barbara Czechowicz z piosenką „Armstrong” z repertuaru Claude’a Nougaro;

reprezentująca Wolę Zuzanna Szymulska z piosenką „Voyage, Voyage” z repertuaru Desireless.

Następnie, oczekując na werdykt jury, mogliśmy wysłuchać pozakonkursowych piosenek w ich wykonaniu. Po gorących i długich obradach na estradzie pojawiło się jury. Zanim jednak poznaliśmy jego werdykt, widzowie, głośnym aplauzem zdecydowali, że nagrodę publiczności otrzymała Barbara Czechowicz. Nagrodę specjalną Instytutu Francuskiego w Polsce dla wykonawcy najlepiej władającego językiem francuskim otrzymała Zuzanna Bąk.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy przewodniczący jury, Ryszard Kalkhoff, na co dzień przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe, ogłosił wyniki finału.

Zwyciężczynią tegorocznego finału Konkursu Piosenki Francuskiej została Zuzanna Bąk, reprezentująca Śródmieście mieszkanka Saskiej Kępy (nagrodą jest m.in. weekend w Paryżu dla 2 osób). Drugie miejsce zajęła Weronika Zdzieborska, a trzecie miejsce na podium zajęła Barbara Czechowicz.

Wieczorem, o godz. 19.00 miał miejsce specjalny koncert uczestników poprzednich edycji konkursu oraz recital jednego z jurorów, znakomitego Chrisa Schittuli.

Zapraszamy za rok!

sss

re

Fotorelacja dostępna pod linkiem

 http://galeria.pragapld.waw.pl/2017/07/11/1747/

14592

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum