kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

Bezpieczeństwo publiczne

Opublikowany: 2016-06-02 16:12:00

 Bezpieczeństwo publiczne

 


Bezpieczeństwo

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego spoczywa na Policji oraz władzy samorządowej. Ponadto doświadczenia wskazują, że dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczna jest współpraca służb miejskich z mieszkańcami. Widoczna obecność służb porządkowych w Warszawie, ich szybkie reagowanie i skuteczność działania ma wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego. Natomiast działania prewencyjne i edukacja obywatelska przyczyniają się do powstania trwałych mechanizmów poprawy bezpieczeństwa mieszkańców stolicy.

Kontakty:

Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII
ul. Grenadierów 73/75
04-007 Warszawa
 oficer dyżurny 22 603 76 55
pomocnik oficera dyżurnego  22 603 76 62
Fax: 22 603 75 44
e-mail: krp7warszawa@policja.waw.pl
numer alarmowy Policji 997,

 

Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112
Straż Miejska m.st. Warszawy – VII Oddział Terenowy
ul. Kobielska 5
04-359 Warszawa
Tel. 22 741 32 10, 986

 

 

 


Harmonogram zaplanowanych spotkań Grup Osiedlowych w ramach realizacji programu „Bezpieczne Osiedle” na miesiąc kwiecień:

 1. Grupa Osiedlowa „Ostrobramska” – 6.04.2017 r. (czwartek), godz. 12:00, SM Ostrobramska, ul. Tarnowiecka 7.
 2. Grupa Osiedlowa "Przyczółek Grochowski" - 11.04.2017 r. (wtorek), godz. 10:00, SM Przyczółek Grochowski, ul. Ostrzycka 2/4.
 3. Grupa Osiedlowa „Waszyngtona” – 20.04.2017 r. (czwartek), godz. 11:00, SM „Waszyngtona”, ul. Kinowa 19.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców osiedli! 


Najlepsi dzielnicowi w Warszawie - nagrodzeni

Znamy zwycięzców konkursu „Dzielnicowy dla mieszkańców”. Jury wybrało tych funkcjonariuszy, którzy najlepiej pełnią swą służbę, wpływają w swych dzielnicach na poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Dzielnicowy to policjant, który doskonale powinien znać swój rewir – zarówno teren, ludzi, jak i problemy, które pojawiają się na podległym mu obszarze. Dobry kontakt z mieszkańcami, znajomość specyfiki dzielnicy, niebezpiecznych miejsc i potencjalnych zagrożeń pomaga mu w codziennej pracy, czyli zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W Warszawie w zależności od wielkości dzielnicy może w niej pracować od kilku do kilkudziesięciu dzielnicowych. I tak np. w Rembertowie jest 5 dzielnicowych, w Śródmieściu 44, a na Mokotowie aż 53.

- Warszawa od lat nagradza wyróżniających się w służbie policjantów, ale konkurs na najlepszego dzielnicowego jest specjalną formą podziękowania za ofiarną służbę funkcjonariuszy pracujących najbliżej mieszkańców i ich spraw - mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz prezydent m.st. Warszawy.

- Warszawa jest jednym z bezpieczniejszych miast europejskich, a dzieje się tak także dzięki Waszej pracy - powiedziała Prezydent Warszawy zwracając się do nagrodzonych dzielnicowych - To bezpieczeństwo podkreślają nie tylko mieszkańcy, ale także zagraniczni goście i ambasadorowie, z którymi się spotykam jako prezydent Warszawy. - podkreśliła H. Gronkiewicz-Waltz.

Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, komendant stołeczny policji lub jego zastępca, naczelnik Wydziału Prewencji KSP oraz przedstawiciele delegatur i BBiZK kierowała się następującymi kryteriami:

•    profesjonalizmem i zaangażowaniem w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej – badanym na podstawie opinii mieszkańców przekazywanych do delegatury – zespołu Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w danej dzielnicy;
•    skutecznością w rozwiązywaniu problemów mieszkańców – na podstawie analizy informacji pozyskanych w trakcie spotkań grup osiedlowych;
•    zaangażowaniem w działaniach grupy osiedlowej oraz aktywnością we współpracy z przedstawicielami delegatury – zespołu Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w danej dzielnicy;
•    innymi osiągnięciami ważnymi z punktu widzenia mieszkańca;

Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce: mł. asp. Radosław Strzałkowski – Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI – Praga-Północ, Targówek, Białołęka. W policji pełni służbę od ponad 8 lat. Na stanowisku dzielnicowego od ponad 5 lat. W trakcie dotychczasowej służby dał się poznać jako policjant z dużą wiedzą, a także doświadczeniem zawodowym, które pozytywnie wpływa na poziom wykonywanych zadań.
II miejsce: mł. asp. Marcin Pasjak  – Komisariat Policji Warszawa Bemowo. W policji pełni służbę od ponad 7 lat. Na stanowisku dzielnicowego od 2 lat. Powierzone obowiązki służbowe wykonuje sumiennie, będąc funkcjonariuszem zdyscyplinowany, samodzielnym i dyspozycyjnym.
III miejsce: asp. sztab. Karol Piątek – Komisariat Policji Warszawa Włochy. W policji pełni służbę od 14 lat. Na stanowisku dzielnicowego od ponad 9 lat. Cieszy się uznaniem u mieszkańców za zaangażowanie oraz szybką i rzetelną reakcję na zgłoszenia.

Komisja przyznała również wyróżnienie dla st. sierż. Piotra Iwaniuka – Komisariat Policji Warszawa Wawer. W policji pełni służbę od 6 lat. Na stanowisku dzielnicowego od 2 lat. Wśród mieszkańców ma opinię policjanta kompetentnego, bezinteresownego, a jednocześnie konsekwentnego w swoich działaniach.

Nagrody finansowe ufundowane przez m.st. Warszawę za trzy pierwsze miejsca wynoszą: 
I   miejsce – 2500 zł,
II  miejsce – 2000 zł,
III miejsce – 1500 zł,

Dla policjantów, którzy zajęli miejsca od 4 do 18, zostaną wręczone nagrody w wysokości 1000 zł.

Stołeczny ratusz dofinansowuje warszawską policję
Od 2007 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji Warszawa przeznaczy ponad 161 mln zł. W ramach tej kwoty sfinansowano m.in.: 283 941 służb ponadnormatywnych policjantów. Opłacenie tych dodatkowych patroli oznacza, że policjanci sprawdzają te miejsca, które są pomijane w  regularnych patrolach.
Warszawa opłacała również 100 dodatkowych etatów w rewirach dzielnicowych – 17,9 mln zł oraz finansowała utrzymanie 4 kompanii kandydackich w Oddziałach Prewencji – 13,2 mln zł.

Dzięki miejskim funduszom organizowany był staż adaptacyjny policjantów w służbie przygotowawczej pełnionej w Oddziale Prewencji Policji - ok. 14,6 mln zł.
Warszawa wspiera stołecznych policjantów także sprzętowo.  W ciągu ostatnich 10 lat za ponad 34 mln zł kupiono 369 pojazdów różnego typu, m.in. radiowozy, mobilne posterunki policji, łódź ratunkowo-patrolową, robot pirotechniczny. 
W latach 2007-2017 Warszawa przeznaczy ponad 12 mln zł na nagrody dla policjantów, którzy podczas swoich służb przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w naszej najbliższej okolicy.Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower

Przypominamy o możliwości znakowania rowerów w Warszawie w ramach akcji „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”.

Akcja trwa od 2010 roku, a jej celem jest ograniczenie ryzyka kradzieży sprzętu. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Do znakowania rowerów stosuje się specjalne elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się” jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod, składający się z liter i cyfr. Każdy oznakowany rower zostanie również opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną.

Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.

Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki policji. Tam rower zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu. Właścicieli bardzo drogiego sprzętu zachęcamy do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół.

Przed znakowaniem zostanie wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych. Każdy grawerowany rower ma inny numer, który umożliwia także ustalenie jednostki, w której został oznakowany.

Pamiętaj:

 • kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać7 mm,
 • nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów,
 • należy uzupełnić brakujące oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji znajdują się 82 engrawery zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy za przeszło 10 tys. zł. 

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

Lista miejsc, gdzie można wygrawerować rower znajduje się w załączonej ulotce.

 

 

Termin znakowania ustala się po uprzednim kontakcie telefonicznym z odpowiednią Komendą Rejonową Policji.


 


 STOP POŻAROM TRAW

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami karnymi.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydroż­nych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwa­rów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sank­cje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 


112 – numer, który ratuje życie.

 

11 lutego (11.2) obchodzony jest w Europie jako Dzień Numeru Alarmowego 112. Stworzono go po to, aby z każdego miejsca naszego kontynentu przez całą dobę móc wezwać pomoc, gdy zagrożone jest życie nasze lub innych.

Numer powinniśmy wykręcać tylko w przypadku, gdy potrzebujemy pomocy w sytuacji realnego niebezpieczeństwa utraty zdrowia czy życia. Niestety przepis ten jest często łamany i to nie tylko u nas, ale w całej Europie.
- Co roku przypominamy o tym, że operatorzy numeru 112 pomagają, gdy naprawdę potrzebujemy pomocy w tragicznych sytuacjach naszego życia.  Telefon do nich to nie czas na zabawę ani żarty – przypomina Hanna Gronkieiwcz-Waltz,  Prezydent Warszawy.

Wdrażanie numeru 112 w Europie rozpoczęło się na mocy dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 marca 2002 r., a od 2008 roku jest to numer ratunkowy obowiązujący na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, osoby przebywające na terenie dowolnego kraju Unii mają możliwość połączenia się z operatorem bezpłatnego numeru 112 oraz uzyskać pomoc. Operatorzy numeru alarmowego muszą władać co najmniej jednym językiem obcym.

112 to wołanie o pomoc
Według danych warszawskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) mieszczącego się przy ul. Młynarskiej 43/45, nadal największym problemem są połączenia bezzasadne. Z roku na rok jest ich trochę mniej, ale nadal stanowią  ¾ połączeń (w 2013 roku, kiedy CPR w Warszawie zaczęło funkcjonować, takich  połączeń było 75%, w roku 2016 - 71%). 
Fałszywe połączenia to w większości pomyłki, zabawy dzieci telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te zajmują czas operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy.

Jeden rok, milion połączeń
W 2016 roku 70 operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy Młynarskiej przyjęło 1 079 849 połączeń, z czego 266 430 przekazało służbom - w największej części do policji (w następnej kolejności do Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej). Operatorzy przyjmują średnio 2 950 połączeń na dobę, najwięcej zgłoszeń wpływa między godz. 15 a 19. Poprawił się średni czas oczekiwania na połączenie z operatorem i wynosi 8 sekund.

Jak działa CPR?
W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba przebywająca na terenie danego województwa łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z centrum na tym terenie, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka zgodnie z tzw. regułą zastępowalności. Operator, który odbierze zgłoszenie ustala lokalizację zdarzenia oraz przekazuje informacje do odpowiednich służb.

System informatyczny działający w centrach pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz  prezentuje na mapie aktualną lokalizację telefonu. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnej lokalizacji (np. dziecko lub w przypadku wypadku samochodowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Spot

 


Kontrole autobusów przed zimowymi wyjazdami

Jak co roku, inspektorzy ITD oraz funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji będą sprawdzać autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek. Już od piątku, 10 lutego, na parkingu przy hali Torwar będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz niezbędne dokumenty.

Posterunek kontrolny na parkingu przy hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej będzie obsługiwany przez:

Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego:
• piątek, 10 lutego, w godz. 10.00-21.00,
• sobota-niedziela, 11-12 lutego, w godz. 6.00-12.00,
• poniedziałek-środa, 13-15 lutego, w godz. 6.00-9.30,
• sobota, 18 lutego, w godz. 6.00-12.00,
• poniedziałek-wtorek, 20-21 lutego, w godz. 6.00-9.30.

Policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP:
• piątek, 10 lutego, w godz. 16.00-21.00,
• sobota-niedziela, 11-12 lutego, w godz. 6.00-12.00,
• czwartek-piątek, 16-17 lutego, w godz. 6.00-10.00,
• niedziela, 19 lutego, w godz. 6.00-10.00,
• środa-niedziela, 22-26 lutego, w godz. 6.00-10.00.

Kontrole, poza dniami i godzinami wymienionymi powyżej, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:
22 603 77 55 – całodobowo oraz
22 603 77 18 – w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

Za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl można także sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Więcej informacji: www.bezpieczna.um.warszawa.pl


Dla dzieci zapowiada się udana „Zima w mieście”

Młodzi warszawiacy po raz kolejny będą mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach programu „Zima w mieście”. Oprócz 108 feryjnych placówek edukacyjnych, czeka na nich kilkaset różnorodnych zajęć specjalistycznych oraz bogata oferta sportowo-rekreacyjna. Ferie w Warszawie czas zacząć!

To już ostatnie dni szkoły i rozpoczną się wyczekiwane przez dzieci ferie zimowe. Ich początek to również start warszawskiego programu „Zima w mieście”. Dla dzieci jak co roku przygotowano bogaty i różnorodny program obfitujący w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i rekreacyjno sportowe. Już po raz trzynasty młodzi warszawiacy będą mogli korzystać z bezpłatnych aktywności, organizowanych i finansowanych przez miasto stołeczne Warszawa.

– Dobrą prognozą przed rozpoczynającą się „Zimą w mieście” są wyniki przeprowadzonych przez nas badań wśród dzieci biorących udział w zajęciach „Lata w mieście”. Pokazują one, że bardzo zadowolonych z zajęć jest aż ponad 80% uczestników, a nieusatysfakcjonowanych zaledwie 1-2% – mówił podczas konferencji Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Warto też uzupełnić, że wszystkie dotychczasowe zasady „Zimy” pozostały niezmienne. Wciąż zorganizowane grupy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a pobyt w feryjnych placówkach edukacyjnych to koszt zaledwie siedmiu złotych za wyżywienie – dodał.

Miejsca dla wszystkich chętnych
W ubiegłym roku z feryjnych placówek edukacyjnych (FPE) skorzystała rekordowa liczba uczniów. Było ich aż 12 602. W tym roku w celu zapewnienia właściwej opieki tak dużej ilości młodych warszawiaków uruchomionych zostanie 108 feryjnych placówek edukacyjnych. W odróżnieniu od poprzednich lat zostały one zorganizowane wyłączenie w szkołach. Takie działanie ma na celu standaryzację warunków, w których przebywają najmłodsi.

Placówki organizować będą zajęcia dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez opiekunów. FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00, 7.30 lub 8.00 do godz. 16.00 lub 17.00. W ramach zajęć odbywać się będą zajęcia plastyczne, sportowe, muzyczne czy teatralne, a także wycieczki do kin, teatrów czy muzeów.

Pobyt dziecka w feryjnej placówce edukacyjnej wiąże się jedynie z jedną opłatą – 7 zł dziennie. To cena wyżywienia. Każde dziecko uczęszczające do FPE otrzymuje dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, mogą zostać zwolnieni z opłaty również w FPE. Wymagane jest jedynie przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia.

Ofertę przygotowano również dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Uruchomionych zostanie 7 placówek w szkołach specjalnych, gdzie przygotowano miejsca dla 264 uczniów.

Feryjne placówki specjalistyczne
W szkołach, bibliotekach, ogródkach jordanowskich, domach kultury, a także w ośrodkach sportu i rekreacji organizowane będą również tzw. zajęcia specjalistyczne. Część z nich prowadzić będzie warsztaty przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. Szczegóły na temat oferty dostępne są na stronie www.zima.warszawa.pl. W sumie przygotowano kilkaset propozycji zajęć specjalistycznych dla grup z FPE oraz uczestników indywidualnych – młodzieży, która może przemieszczać się po Warszawie samodzielnie. Młodzież może korzystać z kilku propozycji zajęć w ciągu jednego dnia.

Atrakcje edukacyjno-kulturalne „Zimy w mieście”
Na uczestników „Zimy w mieście” czeka mnóstwo atrakcji. W organizację programu oprócz jednostek miejskich takich jak Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Karykatury czy Muzeum Warszawy włączyły się również Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Narodowy Bank Polski, Narodowy Instytut Audiowizualny i wiele wiele innych. Szczegóły oferty adresowanej do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz dla grup z feryjnych placówek edukacyjnych w załączniku.

Sportowa „Zima w mieście”
– Między sportem a kulturą wciąż trwa rywalizacja, ale jest to rywalizacja jak najbardziej pokojowa. Choć wyniki badań pokazują, że najbardziej lubianą atrakcją są wyjścia do kina to zajęcia sportowe i na basenie zajmują kolejne dwie lokaty – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Jak dobrze młodzi warszawiacy czują się w naszych obiektach sportowych najlepiej pokazują liczby. Ze sportowo-rekreacyjnych aktywności „Zimy w mieście” w ubiegłym roku skorzystano niemal 50 tysięcy razy. Liczymy, że i w tym roku będzie podobnie – dodała.

W czasie ferii do dyspozycji młodych warszawiaków oddanych zostanie 69 obiektów sportowych. Będą to zarówno ogólnomiejskie, jak i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji – wśród nich hale sportowe, pływalnie, boiska i lodowiska. Młodzież bezpłatnie, pod okiem instruktorów i trenerów będzie tam mogła doskonalić swoje umiejętności. Odbywać się też będą różnego rodzaju turnieje oraz zawody.

W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przez udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

Specjalną ofertę, na czas ferii, przygotowało również Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Poza nieodpłatnym udostępnieniem swoich obiektów, na tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty czekają instruktorzy. Szczegóły w załączniku.

Bezpieczne ferie
Wzorem lat ubiegłych, w ramach poprawy bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku Straż Miejska m.st. Warszawy Komenda Stołeczna Policji przeprowadzą szereg zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy proponują najmłodszym udział w programie „Bezpieczni zimą w mieście”. Podczas zajęć ze strażnikami omówione zostaną m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, procedury powiadamiania służb ratunkowych czy zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia realizowane prze Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy będą również okazją do udziału w grach i konkursach o charakterze sprawnościowym i poznania zasad poruszania się po drogach.

Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Zimy w mieście” specjalne zajęcia poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Zagadnienia poruszane przez policjantów dotyczyć będą cyberprzemocy, substancji psychoaktywnych oraz bezpieczeństwa na lodzie. Policjanci przeprowadzą również warsztaty „Bezpieczna zima z borsukiem” w Kinie Praha. Przedseansowe pogadanki o bezpieczeństwie odbędą się 13, 15 i 22 lutego o godz. 12.00. Zajęcia z maskotką – Borsukiem – będą prowadzone również w feryjnych placówkach edukacyjnych.

Ponadto Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji i Strażą Miejską m.st. Warszawy zrealizowało spot promujący bezpieczne zachowanie w czasie zimowego wypoczynku, przestrzegający przed wchodzeniem na lód. Materiał będzie emitowany w środkach komunikacji miejskiej od 6 do 12 lutego oraz od 20 do 26 lutego.

Wydarzenia dzielnicowe
We wszystkich dzielnicach Warszawy na najmłodszych będą czekać różnego rodzaju dodatkowe atrakcje. Zarówno dzieci korzystające z feryjnych placówek edukacyjnych, jak i te nieco starsze będą mogły uczestniczyć m.in. w projekcjach filmowych, spektaklach czy zawodach sportowych. Szczegóły na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Zakończy „Kraina kłamczuchów”
Tegoroczną „Zimę w mieście” uroczyście zakończy spektakl „Kraina kłamczuchów”. Widowisko muzyczne będzie przygotowywane przez młodzież uczestniczącą w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) organizowanych corocznie przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK). Widowisko zostanie wystawione dwukrotnie w piątek, 24 lutego, o godz. 10.00 i 13.00 w Teatrze Dramatycznym (PKiN, pl. Defilad 1). Na widowni zasiądą dzieci z feryjnych placówek edukacyjnych.

Bezpłatne przejazdy
Za pośrednictwem koordynatorów dzielnicowych, wszystkie feryjne placówki edukacyjne uczestniczące w „Zimie w mieście” otrzymają karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży komunikacją miejską.

Podobnie jak w latach ubiegłych stołeczny ratusz zapewnia również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapotrzebowanie na transport można było składać u koordynatorów dzielnicowych w wyznaczonych przez dzielnice terminach.

Finansowanie programu
Koszty organizacji tegorocznej „Zimy w mieście” wyniosą blisko 3 mln złotych. Ponad 2 miliony złotych z tej kwoty zostanie wydatkowanych przez dzielnice, a pozostałe środki przez biura Urzędu m.st. Warszawy, a także ośrodki sportu i Rekreacji.

„Zima poza miastem”
W ramach otwartego konkursu dla NGO na organizację wypoczynku wyjazdowego podczas ferii zimowych w ramach programu „Zima poza miastem” przeznaczonych zostało ponad 400 tys. złotych. Za tę kwotę dofinansowano wyjazdy organizowane przez 14 fundacji i stowarzyszeń. Z „Zimy poza miastem” skorzysta 985 uczniów, 35 dzieci z niepełnosprawnościami i 13 wolontariuszy.

Patronami medialnymi „Zimy w mieście” są Super Express oraz Radio ESKA.

Szczegółowe informacje na temat programu akcji: www.zima.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/zima

Kontrola autokarów 

Inspektorzy ITD oraz funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji jak co roku będą sprawdzać autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek. Już od piątku, 10 lutego, na parkingu przy hali Torwar będą kontrolować stan techniczny pojazdów, trzeźwość  kierowców oraz niezbędne dokumenty.

 Posterunek kontrolny na parkingu przy hali  Torwar przy ul. Łazienkowskiej będzie obsługiwany przez:

Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego:

 • piątek, 10 lutego, w godz. 10.00-21.00,
 • sobota-niedziela, 11-12 lutego, w godz. 6.00-12.00,
 • poniedziałek-środa, 13-15 lutego, w godz. 6.00-9.30,
 • sobota, 18 lutego, w godz. 6.00-12.00,
 • poniedziałek-wtorek, 20-21 lutego, w godz. 6.00-9.30.

 Policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP:

 • piątek, 10 lutego, w godz. 16.00-21.00,
 • sobota-niedziela, 11-12 lutego, w godz. 6.00-12.00,
 • czwartek-piątek, 16-17 lutego, w godz. 6.00-10.00,
 • niedziela, 19 lutego, w godz. 6.00-10.00,
 • środa-niedziela, 22-26 lutego, w godz. 6.00-10.00.

 Kontrole, poza dniami i godzinami wymienionymi powyżej, dokonywane będą na podstawie zgłoszenia do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonów:

22 603 77 55 – całodobowo oraz 22 603 77 18 – w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

 Za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl można także sprawdzać czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.

Pliki do pobrania

Atrakcje edukacyjno-kulturalne dla uczestników programu „Zima w mieście” atrakcje_edukacyjno-kulturalne_dla_uczestnikow_programu_zima_w_miescie.doc

Atrakcje sportowe „Zimy w mieście” atrakcje_sportowe_zimy_w_miescie.doc

„Wakacyjny program w ocenie najmłodszych” - informacja prasowa  wakacyjny_program_w_oczach_najmlodszych.doc

Spot promujący bezpieczne zachowanie w czasie zimowego wypoczynku, przestrzegający przed wchodzeniem na lód. lod_tram.avi

 

 


Nie przechodź obojętnie. Pomóż osobom bezdomnym!


Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, czy nietrzeźwych – niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc wystarczy powiadomić straż miejską. Numer alarmowy – 986. 

Coraz niższa temperatura zmusza osoby bezdomne do poszukiwania stałego schronienia. Bezdomni często jednak unikają noclegowni czy schronisk, wybierając życie na ulicy. Strażnicy kontrolują nie tylko miejsca, w których wcześniej gromadziły się osoby bezdomne. Lokalizują również nowe.

Już 461 osób bezdomnych, wymagających wsparcia, zostało przewiezionych przez funkcjonariuszy straży miejskiej do schronisk, noclegowni i ogrzewalni. Ponad 1600 do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Strażnicy miejscy w 98 przypadkach wzywali pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze będą informować osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęcać do korzystania z pomocy oferowanej przez te placówki. Strażnicy na stałe będą monitorować przy udziale pracowników socjalnych, miejsca przebywania osób bezdomnych, migracje oraz stan ich zdrowia.

Warto przypomnieć, że Miasto Stołeczne Warszawa co roku przeznacza środki finansowe, które umożliwiają osobom bez dachu nad głową przetrwanie trudnych, zimowych dni. Warszawa zleca to zadanie organizacjom pozarządowym, zapewniającym m.in. schronienie i posiłek. Wysokość dofinansowania w 2016 r. przekazanego przez m.st. Warszawa organizacjom pozarządowym udzielającym wsparcia osobom bezdomnym to blisko 11 milionów złotych.

Przed obecną zimą m.st. Warszawa dofinansowało m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe) dysponujących łącznie około 1400 miejscami, 7 bezpłatnych jadłodajni wydających ponad 2000 posiłków dziennie, 4 punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.

 


Bieżące dofinansowanie obejmuje również realizowany pilotażowo przez 6 organizacji streetworking na rzecz osób bezdomnych w 15 dzielnicach (z wyjątkiem Wawra, Wesołej oraz Rembertowa). Zwiększeniu uległa również liczba miejsc dofinansowywanych przez m.st. Warszawa w mieszkaniach treningowych. Aktualnie miasto dofinansowuje ponad 70 takich miejsc.

Wykaz placówek dla osób bezdomnych dofinansowywanych przez m.st. Warszawa
(plik: wykaz_placowek-_bezdomni-2016.pdf, rozmiar pliku: 75.72 KB)
 

 


Dzielnicowy dla mieszkańców

Rozpoczął się konkurs „Dzielnicowy dla mieszkańców”. Ma on na celu wyłonienie najlepszego dzielnicowego w Warszawie, pobudzenie inicjatywy dzielnicowych, podnoszenie skuteczności ich działań zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie pełnienia służby.

Dzielnicowy to policjant, który doskonale powinien znać swój rewir – zarówno teren, ludzi, jak i problemy, które pojawiają się na podległym mu obszarze. Dobry kontakt z mieszkańcami, znajomość specyfiki dzielnicy, niebezpiecznych miejsc i potencjalnych zagrożeń pomaga mu w codziennej pracy, czyli zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W Warszawie w zależności od wielkości danej dzielnicy może w niej pracować od kilku do kilkudziesięciu dzielnicowych. I tak np. w Rembertowie jest 5 dzielnicowych, w Śródmieściu 44, a na Mokotowie aż 53.

Konkurs przeprowadzony zostanie we wszystkich dzielnicach m.st. Warszawy i trwać będzie do 30 kwietnia.

- Warszawa od lat nagradza wyróżniających się w służbie policjantów, ale konkurs na najlepszego dzielnicowego jest specjalną formą podziękowania za ofiarną służbę funkcjonariuszy pracujących najbliżej mieszkańców i ich spraw -  mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz prezydent m.st. Warszawy.

- Mam nadzieję, że w konkursie zostanie wyłoniony najlepszy dzielnicowy, dla którego służba na tym stanowisku jest nie tylko wypełnianiem codziennych obowiązków, ale i życiową pasją – powiedziała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, z którego inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano konkurs. W jego organizację i przebieg włączył się Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Z każdej dzielnicy wytypowany zostanie przez kierownika Delegatury BBiZK jeden kandydat. Nominacja musi być poprzedzona dogłębną analizą pracy dzielnicowego wciągu minionego roku, jego faktycznych osiągnięć, dbałości o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców. Ocena dokonana przez kierownika delegatury powinna być oparta także na opiniach mieszkańców oraz członków Grup Osiedlowych.

O wyłonieniu zwycięzców konkursu rozstrzygnie komisja konkursowa, w której skład wchodzą: dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy,  Komendant Stołeczny Policji lub jego zastępca, naczelnik Wydziału Prewencji KSP oraz przedstawiciele delegatur i BBiZK.

Nagrody finansowe ufundowane przez m.st. Warszawę za trzy pierwsze miejsca wyniosą: 
I   miejsce – 2500 zł,
II  miejsce – 2000 zł,
III miejsce – 1500 zł,

Dla policjantów, którzy zajęli miejsca od 4 do 18, zostaną wręczone nagrody w wysokości 1000 zł.

Sami zobaczcie jak zmieniła się Warszawa

Od 2007 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji Warszawa przeznaczyła 153,3 mln zł. W ramach tej kwoty sfinansowano m.in.: 283 941 służb ponadnormatywnych policjantów. Opłacenie tych dodatkowych patroli oznacza, że policjanci sprawdzają te  miejsca, które są pomijane w  regularnych patrolach.

Warszawa opłacała również 100 dodatkowych etatów w rewirach dzielnicowych –  17,9 mln zł oraz finansowała utrzymanie 4 kompanii kandydackich w Oddziałach Prewencji – 13,2 mln zł. Dzięki miejskim funduszom organizowany był staż adaptacyjny policjantów w służbie przygotowawczej pełnionej w Oddziale Prewencji Policji - ok. 14,6 mln zł.

Warszawa wspiera stołecznych policjantów także sprzętowo.  W ciągu ostatnich 10 lat za ponad 34 mln zł kupiono 369 pojazdów różnego typu, m.in. radiowozy, mobilne posterunki policji,  łódź ratunkowo-patrolową, robot pirotechniczny.

W latach 2007-2016 Warszawa przeznaczyła ponad 11 mln zł na nagrody dla policjantów, którzy podczas swoich służb przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w naszej najbliższej okolicy.

Więcej na: www.samizobaczcie.pl

Pliki do pobrania:

Regulamin konkursu
(plik: regulamin_konkursu.pdf, rozmiar pliku: 1986.75 KB)

 

 


Poradnik – pożar w domu 

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcą pożarów.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami. 

Pożar w mieszkaniu – co robić?

Jeśli zauważyłeś pożar:

 • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
 • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
 • wezwij straż pożarną,
 • wybierz numer alarmowy 112 lub998, apo uzyskaniu połączenia spokojnie

       i wyraźnie powiedz:

– co się pali

– gdzie się pali

– czy zagrożeni są ludzie.

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc, aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

 1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
 2. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy,
 1. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.

      a potem zacznij gasić pożar.

 1. Nie otwieraj okien.
 2. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

 • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.
 •   Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
 •   Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
 • Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

  Pali się sąsiednie mieszkanie?

Jeśli doszło do pożaru w mieszkaniu obok lub na niższej kondygnacji, największym zagrożeniem jest (może być) dla Ciebie toksyczny dym, dlatego:

 • jeśli to możliwe – ostrzeż zagrożone osoby i ewakuuj się z budynku, natomiast gdy zagrożenie jest zbyt duże, zostań w swoim mieszkaniu i zamknij drzwi wejściowe jedynie na klamkę,
 • w miarę możliwości usuń materiały palne z balkonu, tj. rozwieszone pranie, papierowe opakowania itp.,
 • zamknij okna, przez które może dostać się dym lub ogień do mieszkania,
 • przygotuj zapas wody do gaszenia lub chłodzenia przepustów instalacyjnych, ram okiennych – napełnij wannę, wiadra, zlew w kuchni,
 • zakręć zawór gazu, wyłącz wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną,
 • zabezpiecz drzwi wejściowe do mieszkania przed przedostawaniem się dymu do środka – w otwory i nieszczelności wciśnij mokry ręcznik
 • jeżeli poczujesz się zagrożony, wezwij pomoc przez otwarte okno lub z balkonu,

Staraj się być jak najdalej od miejsca, w którym są płomienie lub dym.

Pali się na wyższej kondygnacji?

Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą Ci je opuścić.

Wychodząc z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które będą schodziły zadymioną klatką schodową, pomyłkowo do niego nie weszły.

Ewakuuj się, a nie tylko uciekaj!

Bardzo ważna jest znajomość podstawowych zasad ewakuacji. Nie chodzi tylko o to,

aby uciekać na oślep, lecz by świadomie się ratować.

Zasady dobrej ewakuacji   

 • Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.
  • Jeśli zauważyłeś pożar, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać,

      jest zaalarmowanie osób przebywających w domu. Wyjdź na klatkę    

      schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem. Następnie wezwij straż pożarną.

 • Wybierz najkrótszą oznakowaną drogę ewakuacyjną – tak, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.
 •    Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.
 • Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, stań przy ścianie obok drzwi i dopiero je otwórz.
 • Współpracuj z osobą, która kieruje ewakuacją. Wykonuj jej polecenia. Nie panikuj

       i staraj się uspokoić innych.

 • Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym  od Ciebie.
 •    Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Do wyjścia używaj  klatki schodowej.
 • Rozejrzyj się! Widzisz swoich znajomych, sąsiadów? A może kogoś brak? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.

  Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru
 •   Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejściach między nimi oraz wyjściach na dach – krata utrudni ewakuację podczas pożaru i wydłuży czas oczekiwania na pomoc strażaków.
 • Jeżeli Twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty: zakładaj takie, które można otworzyć od wewnątrz. Klucz przechowuj w miejscu znanym wszystkim domownikom. Pamiętaj, że podczas pożaru wyjście przez kratę może być jedyną drogą ewakuacji!

Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzętem korytarzy i dojść do mieszkań – może to utrudnić ewakuację, a ratownikom dostęp do miejsca pożaru.

 

 


 

ZIMA – TRUDNY CZAS DLA OSÓB BEZDOMNYCH
 
Zmiana warunków pogodowych najmocniej uderza w osoby bezdomne, które nie mają stałego dachu nad głową, koczują w nieogrzewanych budynkach, altanach lub na ulicach. Pamiętajmy, niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia tych osób.
W Warszawie na bezdomnych czeka kilkadziesiąt placówek oferujących pomoc. Wśród nich są m.in. noclegownie, schroniska, jadłodajnie, ogrzewalnie.

Z uwagi na zbliżający się okres zimowy zaspokojenie podstawowych potrzeb osób bezdomnych i pomoc w przetrwaniu zimy oferują następujące ośrodki zlokalizowane na terenie dzielnicy Praga-Południe:

Pomoc dla bezdomnych kobiet i dzieci: 
Ośrodek ,,Dom” dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, ul. Walecznych 59, (22) 616-10-36

Pomoc dla bezdomnych mężczyzn:
Dom Patronatu – Ośrodek dla mężczyzn opuszczających zakłady karne, ul. Siennicka 48, tel.(22) 813 22 15, 827 55 86

Pomoc dla bezdomnych mężczyzn i kobiet:
Noclegownia dla osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR, ul. Skaryszewska 19, tel. (22) 499-80-29, 664 491 691

Jadłodajnia:
Jadłodajnia im. Brata Alberta, ul. Lubelska 30/32, tel. (22) 818-43-86

W czasie zimy bezdomni mogą skorzystać z usług, w tym m.in.:
- bezpłatnej pomocy medycznej przy ul. Wolskiej 172,
- ogrzewalni przy ul. Kijowskiej 22,
- łaźni przy ul. Żytniej 1A.

Osoby bezdomne, potrzebujące wsparcia mogą zadzwonić pod bezpłatną infolinię 987, gdzie pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielą informacji na temat możliwych form wsparcia – wskażą najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.
Straż miejska przyjmuje tegotypu zgłoszenia pod bezpłatnym numerem 986.
Pod obydwa numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
 


W związku z trwającym okresem grzewczym przestrzegamy przed śmiertelnie groźnym niebezpieczeństwem jaki stanowi czad! 
Tlenek węgla (czad) to silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in. oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, drewna), spowodowanego dopływem zbyt małej ilości tlenu. Jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza, dzięki czemu szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu dlatego często nazywa się go „cichym zabójcą". Dostając się do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną ponad dwieście razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał i śmierć.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (w zależności od jego stężenia w powietrzu) są następujące: ból lub zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszności, utrudnione oddychanie, oddech nieregularny i przyśpieszony, senność, nudności.

W celu uniknięcia zaczadzeniem należy przestrzegać kilku zasad postępowania:
• zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń, nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, często wietrz pomieszczenia, zostaw uchylone okno w pomieszczeniu, w którym korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (kuchenki gazowej lub węglowej, pieca gazowego z otwartą komorą spalania, itp.);
• korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych, użytkuj urządzenia sprawne technicznie i posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
• w przypadku wymiany okien na nowe należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są zwykle bardziej szczelne w porównaniu do poprzednich, najlepiej pozostaw je na rozszczelnieniu;
• nie ogrzewaj pomieszczeń kuchnią gazową - takie praktyki mogą się skończyć poważnym zatruciem organizmu.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujki tlenku węgla.
Koszt zamontowania takiej czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzenia (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
- zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza;
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
- wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe (tel. 999), straż pożarną (tel. 998 lub 112)
- jeżeli jest to możliwe to jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np.  metodą usta – usta oraz masaż serca, do czasu przybycia służb ratowniczych.

Pamiętajmy!
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie  z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych. 
 

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa już dostępna!

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

 1. informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
 2. informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
  • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
  • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu,
 3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

więcej informacji: www.policja.waw.pl


Uwaga na oszustów

W związku z sygnałami od mieszkańców naszej dzielnicy dotyczącymi osób podających się za pracowników firm energetycznych, telekomunikacyjnych, hydraulicznych, gazowniczych itp., którzy proponują zawarcie umów na dostawy energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług telekomunikacyjnych czy też różnego rodzaju prac budowlanych ostrzegamy przed pochopnym i nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji. 

W rzeczywistości są to często oszuści proponujący zawarcie niekorzystnych umów lub pobierające zaliczkę na poczet nie wykonanej jeszcze usługi.Pamiętajmy:
- że uczciwy przedstawiciel handlowy zgodzi się zostawić nam warunki umowy do zapoznania się i zastanowienia przed podjęciem decyzji;
- konsultujmy takie sprawy z rodziną, znajomymi;
- poprośmy przedstawiciela o przybycie w dogodnym dla nas terminie.

W razie wątpliwości nie działajmy pod presją i nie podpisujmy jakichkolwiek dokumentów, co uchroni nas przed przykrymi w skutkach konsekwencjami.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej poradnikiem dla konsumentów, który może być dobrym uzupełnieniem informacji o osobach nakłaniających na zawarcie niekorzystnych umów.

http://bezpieczna.um.warszawa.pl/sites/bezpieczna.um.warszawa.pl/files/poradnik_dla_konsumentow_60_0.pdfPamiętajmy  także, że podejrzane osoby możemy zgłosić do KRP Warszawa VII - tel. do oficera dyżurnego: 22 603 76 55, 22 603 76 62 lub do Straży Miejskiej m.st. Warszawy pod numer 986.
 

 

Lataj z głową - kampania informacyjna ULC

W związku z coraz większą popularnością bezzałogowych statków powietrznych oraz ich dostępnością, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) przygotował kampanię informacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze zasady bezpiecznego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi, potocznie nazywanymi dronami.

Zasady wykonywania lotów w warunkach VLOS (Visual Line of Sight – operacje w zasięgu wzroku operatora) zostały określone w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.

Loty takie muszą odbywać się poza strefami kontrolowanymi lotnisk, strefami ruchu lotniskowego lotniska wojskowego, strefami kontrolowanymi lotniska wojskowego oraz strefami R (Restricted Area – strefa ograniczeń), D (Danger Area – strefa niebezpieczna) oraz P (Prohibited Area – strefa zakazana).

Nieprzestrzeganie powyższych zasad może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego.

Należy również pamiętać, że na puszczanie lampionów, balonów, fajerwerków, świateł lasera potrzebna jest zgoda instytucji zapewniającej służbę ruchu lotniczego.

Więcej szczegółów na temat kampanii ULC na stronie: http://ulc.gov.pl/pl/uav/4002-lataj-z-glowa-kampania-informacyjna-ulc


Program „Bezpieczne osiedle”

Bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu daje podstawę do harmonijnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa, wymaga podejmowania szeregu wielokierunkowych przedsięwzięć, często z różnymi instytucjami. Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo.

 

Rewitalizacja parku u zbiegu ul. Grochowskiej i ul. Podskarbińskiej 


„Bezpieczne osiedle” to program prewencyjny ukierunkowany na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców warszawskich osiedli. Program ma na celu m.in. podniesienie aktywności lokalnego społeczeństwa w podejmowaniu bezpośrednich działań w celu wspólnej ochrony mienia, zapewniania bezpieczeństwa i porządku w okolicy własnego miejsca zamieszkania, a ponadto:

 • uaktywnienia służb w zakresie podejmowania działań na rzecz zmniejszenia liczby przestępstw i wykroczeń 
  na terenie osiedli mieszkaniowych (w szczególności czynów zabronionych, w społecznej ocenie uznanych 
  za najbardziej uciążliwe),
 • podniesienia poziomu wiedzy mieszkańców i władz lokalnych w zakresie rozpoznawania i unikania zagrożeń oraz pomoc w określeniu własnych możliwości przeciwdziałania,
 • dostarczania informacji o sposobach i metodach zapobiegania wykroczeniom,
 • współpraca i wspólne działanie Rad Osiedli, Policji, Straży Miejskiej oraz przedstawicieli Urzędu Miasta właściwej dla rejonu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

 

Skład Grup Osiedlowych:

 • Policjant dzielnicowy – właściwy dla Komendy Rejonowej Policji,
 • Strażnik miejski - właściwy inspektor ds. rejonu,
 • Przedstawiciel właściwej Rady Osiedla,
 • Przedstawiciel właściwej Delegatury BBiZK.

Zadania Grup Osiedlowych:

 • Interweniowanie w sprawach zgłaszanych przez mieszkańców,  a dotyczących nieprawidłowości związanych 
  z kwestiami bezpieczeństwa,
 • Ocena stanu bezpieczeństwa na terenie poszczególnych osiedli,
 • Ocena stanu infrastruktury osiedla wpływającej na powstawanie i rozwój przestępczości.

Ponadto działalność grup ma kształtować tzw. bezpieczne przestrzenie na osiedlach i prowadzić do podjęcia działań modernizacyjnych w celu umożliwienia Straży Miejskiej i Policji skutecznej realizacji działań prewencyjnych.

ZIMA – TRUDNY CZAS DLA OSÓB BEZDOMNYCH

13818

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum