kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

Obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską

Obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską

Opublikowany: 2018-03-02 14:07:00

Tegoroczne obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską rozłożone zostały na dwa dni, na dwa wydarzenia. W piątek, 23 lutego 2018 r., mieszkańcy Pragi-Południe i sąsiednich dzielnic, przedstawiciele rad i władz samorządowych Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra, młodzież szkolna, seniorzy i kombatanci spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie. Następnego dnia, w sobotę, 24 lutego, odbyła się widowiskowa inscenizacja bitwy, którą dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Wojciecha Olszańskiego i rotmistrza Federacji Kawalerii Ochotniczej Adama Sujeckiego, zaprezentowano na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

Mimo wyjątkowo mroźnej aury pod pomnikiem Bitwy Grochowskiej, jak starcie z 25 lutego 1831 r. nazywane jest przez historyków wojskowości, pojawiły się poczty sztandarowe 21 południowo - praskich szkół i harcerzy hufca Praga-Południe, samorządowcy, władze dzielnicy i goście. Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie głos zabrał zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Jarosław Karcz. W jego wystąpieniu usłyszeliśmy m.in.: „W tym roku nasza uroczystość ma szczególny charakter, gdyż rok 2018 to rocznica stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. A przecież nie byłoby radości w roku 1918 bez listopadowego zrywu z roku 1830 i daniny krwi złożonej przez Polaków 187 lat temu. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski, gdyby nasi bohaterscy przodkowie przez cały wiek XIX nie przypominali światu i Europie, że naród polski istnieje i nigdy nie zamierza poddać się w walce o niepodległą ojczyznę”. Swoje przemówienie burmistrz zakończył zaproszeniem na sobotnią inscenizację bitwy.

Po modlitwie za poległych, którą odmówił ks. Dariusz Stefanowicz z parafii św. Ojca Pio na Gocławiu, głos zabrał aktor Wojciech Olszański, rekonstruktor dbający o zachowanie w pamięci potomnych bohaterstwa żołnierzy spod Olszynki Grochowskiej. W mundurze gen. Franciszka Żymirskiego, śmiertelnie rannego w tamtej bitwie, przypomniał jego odezwę wygłoszoną przed starciem do żołnierzy. Po złożeniu wieńców przez delegacje i wysłuchaniu „Warszawianki”, zakończono uroczystość.

 W sobotę, gdy mróz nadal trzymał, na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych pojawiło się ponad stu kawalerzystów, dowodzonych przez rtm. Adama Sujeckiego (w mundurze brygadiera Ludwika Kickiego), 5 armat z 10-osobową obsługą artylerzystów, ponad 130 żołnierzy piechoty, w tym rekonstruktorzy z Białorusi i rekonstrukcyjny oddział żuawów śmierci z Buska. Przed inscenizacją żołnierze wysłuchali odezwy gen. Żymirskiego (Wojciech Olszański)

 Na potrzeby inscenizacji bitwy zbudowano trzy szańce i postawiono budynek sztabowy, żołnierzom towarzyszyła pirotechnika i sztuczny dym. Ujrzeliśmy m.in. atak artylerii i piechoty rosyjskiej na polski szaniec oraz jego odparcie. Byliśmy świadkami pokazowych pojedynków kawaleryjskich, pogoni i zmasowanego ataku polskiej piechoty wraz z ostrzałem z rakietnic. Ujrzeliśmy wybuch szańca rosyjskiego z efektownym pokazem kaskaderskim. Na zakończenie żuawi zademonstrowali pokaz wyszkolenia, a całe wojsko przeformowało się do defilady w kolejności: piechota, artyleria, luzacy oraz kawaleria. Odtrąbiono też sygnał ,,Śpij, kolego”.

Uroczystym akcentem inscenizacji było wręczenie specjalnych pamiątkowych medali, wybitych z okazji 187 rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. Z rąk burmistrza otrzymali je dowódcy oddziałów, którzy następnie przekazali je wszystkim rekonstruktorom.

Po zakończeniu inscenizacji zaproszono szystkich na tradycyjną wojskową grochów

 

 

 

 

14888

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum