kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

Pamięć o bohaterach dwóch narodów

Opublikowany: 2017-09-11 11:28:29

W czwartek, 7 września, odbyła się w Parku Polińskiego niezwykle doniosła uroczystość odsłonięcia popiersi dwóch niezwykłych oficerów – generała Macieja Sułkiewicza, Polaka walczącego o niepodległość Azerbejdżanu, i pułkownika Veli bej Jedigara, azerbejdżańskiego oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który walczył o niepodległość Polski.

Mimo niesprzyjającej aury na uroczystości pojawili się znakomici goście. Byli wśród nich m.in. minister obrony Republiki Azerbejdżanu Zakir Hasanov, charge d’affaires Republiki Azerbejdżanu w Polsce Ulvi Bakhshaliyev, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Michał Dworczyk, przedstawiciele parlamentu, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, władze dzielnicy Praga-Południe z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, radni m.st. Warszawy i dzielnicy Praga-Południe oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i seniorzy.

Uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, warty honorowej, pocztów sztandarowych i uczniów klas wojskowych LO im. Jasińskiego.

Po odegraniu hymnów obu krajów, jako pierwszy przemówienie wygłosił burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, który powiedział m.in. „Z radością i dumą przyjmujemy dzisiaj dar rządu Republiki Azerbejdżanu w postaci postumentu z popiersiami bohaterów obu naszych narodów”. Następnie przybliżył sylwetki obu bohaterów. „Maciej Sulkiewicz to postać barwna, a jednocześnie tragiczna. Polski kresowy szlachcic i litewski Tatar, cesarsko-rosyjski pułkownik, twórca muzułmańskiej armii i premier Krymu w roku 1918, a następnie szef sztabu armii Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu. W 1920 r., po zajęciu Baku przez wojska bolszewickie, został aresztowany i 15 lipca rozstrzelany. Miał 55 lat.

Veli bej Jedigar to azerski książę, który po wybuchu rewolucji porzucił studia wojskowe w Kijowie na rzecz służby w wojsku Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu. Znalazł się w armii dowodzonej przez generała Macieja Sulkiewicza. W marcu 1921 r. wyemigrował do Polski, gdzie wstąpił do wojska. W 1934 r. był już majorem. (…) Podczas kampanii wrześniowej trafił do niewoli niemieckiej, ale udało mu się wrócić do Warszawy, gdzie zawiązał konspiracyjny 7 Pułk Ułanów Lubelskich. W 1944 r. otrzymał awans do stopnia pułkownika. W lipcu 1944 r. wyjechał z rodziną do Wiednia jako kurier podziemnego państwa. Na wieść o wybuchu powstania wrócił do Warszawy, by walczyć. Zdążył uciec przed sowietami do Wiednia, skąd udał się z rodziną do Włoch i wstąpił do 2 Korpusu Polskiego. W 1949 r. wyemigrował z Anglii do Argentyny, gdzie tworzył organizacje kombatanckie AK. Zmarł w Buenos Aires 13 grudnia 1971 r., mając 74 lata. 4 sierpnia 1990 r. jego prochy zostały pochowane z honorami na warszawskim Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim.

Wierzymy, że pamięć o obu bohaterach, ucieleśniających dumną polską zasadę walki «Za wolność waszą i naszą», stanie się podstawą do rozwoju dalszej owocnej współpracy naszych krajów i miast”, zakończył burmistrz.

Minister obrony Republiki Azerbejdżanu Zakir Hasanov skupił się w swoim przemówieniu na uwypukleniu roli gen. Sułkiewicza w tworzeniu nowoczesnej armii młodej republiki azerbejdżańskiej. Przypomniał, jak ważną postacią dla armii i narodu azerskiego jest ten nieco zapomniany polski oficer. Wyraził nadzieję, że pamięć o obu bohaterach pozwoli naszym krajom zacieśnić więzy przyjaźni na długie lata.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Michał Dworczyk wspomniał w swoim wystąpieniu o czerwcowej wizycie prezydenta Azerbejdżanu w Polsce i udziale przemysłu zbrojeniowego Republiki Azerbejdżanu na targach w Kielcach. Przywołał także pamięć ideałów Józefa Piłsudskiego, dążącego do współpracy między naszymi narodami. Zakończył stwierdzeniem, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej liczy na trwałą i długoletnią współpracę z armią Azerbejdżanu.

Po przemówieniach, wciąż w strugach lejącego deszczu, panowie Zakir Hasanov, Michał Dworczyk i Tomasz Kucharski dokonali przecięcia wstęgi i oficjalnie odsłonili pomnik bohaterów dwóch narodów. Następnie z rąk charge d’affaires Republiki Azerbejdżanu w Polsce Ulvi Bakhshaliyeva otrzymali specjalnie wybite z tej okazji medale pamiątkowe.

Uroczystość w Parku Polińskiego zakończyła się złożeniem wieńców przez przybyła na odsłonięcie pomnika

delegacje.   

as

as

sad

sd

df

cv

fd

 

14640

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum