kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


urzad@pragapld.waw.pl

Tablica pamiątkowa Zygmunta Kęstowicza

Opublikowany: 2017-12-20 10:09:05

W czwartek, 14 grudnia 2017 r. na budynku przy ul. Komorskiej 8 została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona znanemu polskiemu aktorowi Zygmuntowi Kęstowiczowi.

Zygmunt Kęstowicz (1921-2007), mieszkał od roku 1978 aż do śmierci w marcu 2007 roku w budynku spółdzielczym przy ul. Komorskiej 8 na Pradze-Południe. Pomysł wykonania i instalacji tablicy pamiątkowej został zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Praga-Południe na rok 2017 przez pana Arkadiusza Ślesickiego, mieszkańca SM „Ostrobramska”. Tablica została sfinansowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe.

Uroczystość odsłonięcia tablicy uświetnili aktorzy scen polskich w tym Barbara Bursztynowicz, Stanisława Dorobczuk-Bułacka, Artur Barciś. W uroczystości uczestniczyła liczna grupa przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola nr 397 „Ziarenko”, jak również samorządowcy Dzielnicy Praga-Południe w tym radni Dzielnicy: Marcin Kluś, Michał Suliborski, Marek Borkowski oraz przedstawiciele Zarządu Dzielnicy: Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy i Michał Wieremiejczyk, Zastępca Burmistrza. We wspólnej uroczystość Urzędu Dzielnicy Praga-Południe i SM „Ostrobramska” uczestniczyli członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu SM „Ostrobramska” oraz mieszkańcy osiedla. Tablicę odsłonili wspólnie: Marcin Kluś, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Arkadiusz Ślesicki pomyslodawca oraz Roman Redelbach, Prezes Zarządu SM „Ostrobramska”.

Postać Zygmunta Kęstowicza, wspominali m.in. Barbara Bursztynowicz, Stanisława Dorobczuk-Bałucka,  Artur Barciś, który dobrze poznali w swej aktorskiej karierze pana Zygmunta. Burmistrz Dzielnicy Tomasz Kucharski podziękował panu Arkadiuszowi Ślesickiemu za tę cenną inicjatywę upamiętniającą wybitnego mieszkańca Pragi-Południe oraz wszystkim mieszkańcom, którzy głosowali w ramach budżetu partycypacyjnego na projekt tablicy pamiątkowej pamięci zasłużonego aktora scen polskich.

Zygmunt Kęstowicz kojarzony jest z rolami w programach telewizyjnych dla najmłodszych jak „Pora na Telesfora” i „Piątek z Pankracym”, dzięki nimi został odznaczony Kawalerem Orderu Uśmiechu. Przez lata występował w słuchowisku radiowym „W Jezioranach”. Grał m.in. w takich znanych serialach telewizyjnych jak: „Klan”, „Czarne chmury”, „Karino”, czy też w „Czterech pancernych i pies”. Urodził się na terenach obecnej Litwy. W 1945 roku, po utracie Kresów Wschodnich, zamieszkał wraz z małżonką w Białymstoku, od 1950 r. mieszkał w Warszawie. Występował na deskach licznych scen teatralnych w Polsce, nie tylko w stolicy.

Zarówno aktorzy, którzy z nim współpracowali jak i mieszkańcy bloku przy ul. Komorskiej 8 wspominali go jako niezwykle ciepłego i pogodnego człowieka, przyjaciela dzieci.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej, Burmistrz Tomasz Kucharski i Prezes spółdzielni Roman Redelbach oraz Arkadiusz Ślesicki udali się do mieszkania Państwa  Kęstowiczów, aby złożyć na ręce pani Krystyny Kęstowicz małżonki aktora bukiety kwiatów i serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

14805

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum