kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Światowy Dzień Kombatanta

Opublikowany: 2019-04-15 14:10:53

Jest ich wśród nas coraz mniej. Upływ czasu jest nieubłagany. Media niemal codziennie donoszą o kombatantach, którzy odeszli na wieczną wartę. Jednak nie zapominamy ani o zmarłych, ani tym bardziej o żywych. Miasto stołeczne Warszawa wspiera kombatantów na wielu frontach, jak choćby uruchamiając program „Taksówka dla powstańca”, udzielając pomocy mieszkaniowej, finansowej, opiekuńczej.

W naszej dzielnicy również nie zapominamy o kombatantach. Jednym z pierwszych istotnych dla nich działań nowego wówczas burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego było powołanie w 2008 roku Grupy Inicjującej Społeczną Radę Kombatantów, do której przed 11 laty weszli: najbardziej chyba zaprzyjaźniona z Urzędem dzielnicy śp. por. Barbara Kolińska (zmarła 23 września 2018 r. mając 96 lat), kpt. Jan Siwek, płk. Bohdan Zawolski, Roman Burzyński oraz płk Paweł Kluczek, który niedługo potem został prezesem Rady.

Piękną tradycją stał się na Pradze-Południe coroczny objazd pomników i miejsc pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Odbywa się pod koniec sierpnia i biorą w nim udział kombatanci, parlamentarzyści, radni, mieszkańcy, społecznicy, młodzież oraz przedstawiciele władz dzielnicy.

Na lokalnych uroczystościach historycznych często spotykamy najstarszego żyjącego żołnierza powstania, wówczas sierżanta, a dzisiaj pułkownika, 105-letniego Kazimierza Klimczaka. Obecny jest zwykle opiekun pamięci, autor istotnej monografii o południowopraskich pomnikach, kpt. Feliks Waśkiewicz. Wspomnijmy dzisiaj także nazwiska Leona Skórzewskiego z Saskiej Kępy, który walczył na Bródnie, kpt. Haliny Kondrackiej, kpt. Leszka Zabłockiego czy kpt. Józefa Sobocińskiego.

Dziękujemy za to, kim byliście. Składamy podziękowania za Państwa współpracę z południowopraską młodzieżą, za uczenie jej historii, za pomoc w integrowaniu wielu środowisk w imię wyższych wartości… Dziękujemy za to, że jesteście.

df

15427

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum