kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Co dalej z Agnieszką Osiecką?

Opublikowany: 2019-02-05 14:34:00

Na portalach społecznościowych, głównie na Facebooku, trwa ożywiona dyskusja na temat otoczenia rzeźby ulicznej przedstawiającej Agnieszkę Osiecką, siedzącą przy kawiarnianym stoliku przy skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Obrońców. Któż z mieszkańców naszej dzielnicy nie zna tego niemal kultowego już miejsca?

To tu przecież rozpoczynamy co roku Święto Saskiej Kępy, przy pomniku Agnieszki śpiewając chórem jej „Małgośkę”.

Gdy w maju 2007 roku stawialiśmy tę rzeźbę autorstwa Teresy i Dariusza Kowalskich, miała za sąsiedztwo kawiarnię/naleśnikarnię Rue de Paris. Wydawało się to połączenie idealne. Tym bardziej, że za życia artystki w miejscu zlikwidowanej kawiarni, przed którą ustawiony jest pomnik, znajdowała się drogeria.

Tymczasem los spłatał poetce i nam niezłego psikusa. Kawiarenka Rue de Paris została zamknięta, a prywatny właściciel kamienicy przy Obrońców 20 wynajął pomieszczenia na parterze znanej sieci handlowej. Niepowtarzalny klimat kawiarenki, gdzie wśród gości siedziała poetka, runął w jednej chwili. To właśnie owo zderzenie brutalnej rzeczywistości wolnego rynku i marzeń o artystycznej przestrzeni ulicy Francuskiej najbardziej nas wszystkich zabolało. Ugodziło boleśnie w nasze wspomnienia i przyzwyczajenia.

Jednak prawo własności jest święte i nic nie możemy zrobić z najemcą lokalu. Może jednak okaże się on na tyle pomysłowy, że zacznie się także wpisywać w klimat ulicy, pomnika, otoczenia? Byłoby to ze wszech miar mile widziane.

Zarząd dzielnicy Praga-Południe śledzi oczywiście dyskusję na portalach społecznościowych i czeka na głos samorządu osiedlowego i lokalnych stowarzyszeń. Władze samorządowe dzielnicy są przede wszystkim zainteresowane rozwiązaniami bliskimi oczekiwaniom lokalnej społeczności. Pracują też  nad projektem wykorzystującym istniejące możliwości dzielnicy, który byłby do zrealizowania w przypadku braku szerszego konsensusu.

Jednym z pomysłów mieszkańców było przeniesienie rzeźby w inne miejsce. Wydaje nam się jednak, że przesuwanie rzeźb ze względu na sąsiedztwo nie jest najszczęśliwszym pomysłem, zważywszy, że owi sąsiedzi mogą się dość szybko zmieniać i nie nadążylibyśmy z przenosinami.  Może zatem niech zostanie jak jest, a Agnieszka zacznie wpadać między innymi do sklepiku po bułki?

df

15325

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum