kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Dworek Grochowski

Opublikowany:

W głębi Parku nieopodal ulicy Kwatery Głównej stoi, przypisany do ul. Grochowskiej, oznaczony numerem 64, klasycystyczny piętrowy budynek. Jego początki okrywa mgła zapomnienia, a tradycja wiąże go z wydarzeniami z czasów powstania listopadowego. Budynek, zwany dworkiem grochowskim, miał wybudować pod koniec XVIII wieku prymas Michał Poniatowski - brat króla Stanisława Augusta.

Przyjął się pogląd, że w czasie bitwy o Olszynkę Grochowską, dnia 25 lutego 1831 roku, miała się tu znajdować kwatera główna sztabu wojsk polskich, których faktycznym dowódcą był gen. Józef Chłopicki. Do rozpowszechnienia tej legendy przyczynił się Stanisław Wyspiański, którego dramat "Warszawianka" rozgrywa się we wnętrzu dworku grochowskiego. Najprawdopodobniej jednak kwatera gen. Chłopickiego mieściła się po drugiej stronie stronie ul. Grochowskiej w nieistniejącym już drewnianym dworku lub karczmie, w rejonie obecnych ulic Zamienieckiej i Tarnowieckiej. Natomiast sam dworek grochowski wybudowany dla przemysłowca szwedzkiego pochodzenia - Karola Osterloffa, pochodzi z czasów późniejszych; zazwyczaj wymienia się rok 1836. Jest wielce prawdopodobne, że zbudowano go na fundamentach powstałego ok. 1780 r. dworku prymasa Poniatowskiego. Do wybuchu I wojny światowej dworek często zmieniał właścicieli. W VIII.1915 r., zaraz po ustąpieniu Rosjan z Warszawy, w dworku powstała jedna z pierwszych w stolicy polskich szkół, w której uczyła i pisała swoje utwory Pola Gojawiczyńska. W 1918 r. założono w nim sierociniec prowadzony przez metodystów. Nie remontowany przez dłuższy czas budynek niszczał i w 1924 r. postanowiono go rozebrać. Dzięki staraniom powstałego w 1916 r. Towarzystwa Przyjaciół Grochowa decyzję tę cofnięto, zaś dworek nabył poseł i prezes organizacji przemysłowców "Lewiatan" - Andrzej Wierzbicki, z którego polecenia przeprowadzono gruntowną restaurację budynku. Wierzbicki, przeświadczony o roli dworku w czasie bitwy grochowskiej, odrestaurował go z pietyzmem, a jego wystrój wewnętrzny urządził nawiązując do legendy: w długiej sklepionej sieni na parterze zawiesił portrety wodzów powstania oraz barwne litografie "Bitwy Grochowskiej", a w szczycie północnej ściany kazał umieścić kule armatnie znalezione na polu bitwy.

Od roku 1974 w dworku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

638

Pozostałe artykuły w tym samym dziale co Dworek Grochowski