kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]
Jesteś tutaj:

Koszenie czas zacząć

Opublikowany: 2019-07-19 14:30:00

Miejscy ogrodnicy zaczynają kolejne koszenie miejskich skwerów zieleni. Wcześniej prace były wstrzymane ze względu na wysokie temperatury. Teraz ścięcie suchej trawy pozwoli pobudzić ją do wzrostu i odbudowy.

W trosce o owady i jeże, miejscy ogrodnicy przycinają trawy w pasach drogowych oraz poszczególnych parkach zaledwie kilka razy w roku. Polne kwiaty są pożywieniem m.in. dla pszczół oraz schronieniem dla małych zwierząt. Wysoka roślinność pozwala w gorące dni zatrzymać więcej wody i utrzymać wilgotność w mieście. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów przyszedł jednak czas na ścięcie suchej trawy. To nie tylko konieczny zabieg ogrodniczy, ale również sanitarny.

Pierwsze koszenie zaczęło się zaraz po majówce, gdy przekwitły mniszki lekarskie. Teraz rozpoczyna się drugie koszenie. Ostatnie cięcia zaplanowane są w październiku, tuż przed grabieniem opadających liści, żeby przygotować trawniki do zimowego odpoczynku. Ogrodnicy ograniczają koszenie do minimum w trosce o kondycję miejskiej przyrody. W reprezentacyjnych miejscach, np. w parku Ujazdowskim czy Ogrodzie Saskim część trawników jest objęta bieżącym utrzymaniem, w tych miejscach koszenie odbywa się do  10 razy w sezonie. Aby zachować zdrowy wygląd trawy, lokalni opiekunowie oprócz koszenia wprowadzają do stałej pielęgnacji takie zabiegi jak  nawożenie, napowietrzanie, grabienie.

W stolicy jest coraz więcej naturalnych łąk. Warszawscy ogrodnicy nie koszą ich wiosną i latem, ponieważ dzikie kwiaty są pokarmem m.in. dla pszczół, motyli i oraz schronieniem dżdżownic i gryzoni. Ścinanie roślin rozpoczyna się późną jesienią, maksymalnie dwa razy w roku. Naturalne łąki można zobaczyć w wielu parkach takich jak park Skaryszewski, Pole Mokotowskie czy park Arkadia , ale też  np. na skarpie mostu Marii Skłodowskiej-Curie i pasach między jezdniami al. Żwirki i Wigury. W tym roku do bujnych terenów zieleni dołączyły ochockie skwery - przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., Dickensa, Al. Jerozolimskich.
W tych miejscach, ze względów estetycznych i zachowania bezpieczeństwa (strefy widoczności) trawy są koszone np. tylko po obwodzie na szerokość blisko 100 cm. Unikalnym przykładem jest al. Wojska Polskiego, gdzie miejscy ogrodnicy skosili tylko środek zieleni, a boki pozostawili nietknięte. Z kolei w węźle Wisłostrady i Krasińskiego celowo pozostawili martwy pień klonu.  Łąki kwietne urozmaicają miejski krajobraz. W stolicy obecnie mamy ponad 13,5 tys. m2 tego typu miejsc. Polne trawy i kwiaty magazynują wodę, wpływając pozytywnie na retencję i utrzymanie wilgotności w mieście. Mieszkańcy wychodzą inicjatywami zakładania kolejnych łąk. Oprócz licznych korzyści przyrodniczych, tereny te są stosunkowo niedrogie w utrzymaniu

15589

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum