Program będzie wskazywał kierunki i zakres działań podejmowanych dla ochrony środowiska w Warszawie. Stolica intensywnie się rozwija i ciągle zmienia. W tak dynamicznej sytuacji M.st. Warszawa chce skutecznie chronić walory przyrodnicze miasta i dbać o jak najlepszą jakość środowiska, w jakim żyjemy.
Przed ogłoszeniem programu odbywają się konsultacje społeczne. Konsultacje będą trwały od 5 lutego do 20 kwietnia 2020 roku. Pierwsze spotkanie Czyste powietrze: co możemy zrobić razem? - już 5 lutego (środa) o 17:00 w Centrum Kreatywności Targowa
Cel i główne kierunki działań programu
Nadrzędnym celem, do jakiego dążymy, jest osiągnięcie zrównoważonego i trwałego rozwoju Warszawy poprzez zachowanie istotnych walorów środowiska przyrodniczego, poprawę jego stanu, poprawę ładu przestrzennego i rozwój infrastruktury ochrony środowiska. Realizacja tego celu będzie miała znaczący wpływ na zdrowie i jakość życia warszawiaków.
Cel będzie realizowany poprzez działania pośrednie podejmowane dla poprawy sytuacji w kluczowych obszarach ochrony środowiska:
- Jakość powietrza i ochrona klimatu – zapewnienie dobrej jakości powietrza poprzez ograniczenie stężeń zanieczyszczeń do poziomu dopuszczalnego.
- Hałas – poprawa klimatu akustycznego miasta poprzez m.in. wspieranie działań zaplanowanych w Programie ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy, zmniejszających hałas od dróg, tramwajów, kolei, lotnisk, oraz dalsze ograniczanie uciążliwości powodowanej przez kluby i imprezy masowe.
- Pola elektromagnetyczne – ochrona przed promieniowaniem elektromagnetycznym przekraczającym dopuszczalne poziomy (najważniejszymi źródłami promieniowania w mieście są sieci elektryczne oraz stacje bazowe systemów łączności bezprzewodowej).
- Gospodarowanie wodami – dalsza poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych w obrębie miasta, zapobieganie deficytom wody, ochrona przed suszą i powodzią w mieście (zwłaszcza w obliczu spodziewanych skutków zmian klimatu) oraz zapewnienie dostępu do wysokiej jakości wody pitnej dla wszystkich mieszkańców miasta.
- Powierzchnia ziemi – ochrona powierzchni ziemi przed degradacją m.in. poprzez racjonalne gospodarowanie, zapobieganie zanieczyszczeniu oraz zachowanie jak najlepszego stanu gleby.
- Gospodarowanie odpadami – zapobieganie powstawaniu odpadów, zapewnienie osiągnięcia w mieście określonych poziomów przetwarzania odpadów oraz minimalizacja negatywnego oddziaływania systemu gospodarki odpadami na jakość życia mieszkańców.
- Zasoby przyrodnicze i bioróżnorodność – ochrona i rozbudowa struktury przyrodniczej Warszawy, zachowanie istniejących zasobów przyrodniczych i ich integralności oraz doskonalenie systemu zarządzania terenami zieleni w Warszawie.
- Zagrożenia poważnymi awariami – zapobieganie wystąpieniu poważnych awarii w mieście (nagłych zdarzeń zaistniałych w trakcie procesu przemysłowego, magazynowania lub transportu, w których uwalniane mogą być niebezpieczne substancje) oraz eliminacja i minimalizacja ich skutków, jeśli do awarii takich dojdzie.
- Świadomość ekologiczna mieszkańców, partycypacja społeczna, edukacja ekologiczna –zwiększanie poziomu wiedzy w zakresie zachowań proekologicznych.
- Adaptacja do zmian klimatu – zapobieganie skutkom ekstremalnych wydarzeń pogodowych wpływających na mieszkańców miasta. Jest to obszar horyzontalny, czyli obejmujący większość pozostałych elementów Programu, w tym: działania w zakresie gospodarki wodnej (zapobieganie powodziom i suszom, zwiększanie retencji wód w mieście), poprawa jakości powietrza (zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i uniezależnianie systemu energetycznego od warunków atmosferycznych), ochrona powierzchni ziemi.
Jak powstaje program?
Obowiązek opracowania Programu ochrony środowiska wynika z art. 17 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Zakres dokumentu będzie zgodny z tą ustawą oraz z Wytycznymi do opracowania wojewódzkich, powiatowych i gminnych programów ochrony środowiska, które przygotowało Ministerstwo Środowiska.
Biurem koordynującym prace nad Programem jest Biuro Ochrony Środowiska, jednak w jego przygotowanie zaangażowane są też inne biura, m.in. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Biuro Polityki Mobilności i Transportu, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej oraz zewnętrzni eksperci – specjaliści w zakresie polityki ekologicznej, zarządzania ochroną środowiska i ochrony środowiska.
Projekt Programu powstaje w kilku głównych etapach:
- przygotowanie diagnozy stanu, zagrożeń oraz trendów zmian jakie zachodzą w środowisku Miasta,
- określenie celów oraz kierunków działań, które pozwolą osiągnąć i utrzymać właściwą jakość środowiska przyrodniczego Miasta,
- opracowanie systemu wdrażania celów i zadań oraz sposobu monitorowania efektów Programu,
- poddanie projektu Programu strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.
Więcej informacji o Programie ochrony środowiska znajduje się na stronie strategii #Warszawa2030 >>>
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
5 lutego – 20 kwietnia 2020 roku: konsultacje przed powstaniem programu
W lutym, marcu i kwietniu można wziąć udział w czterech spotkaniach poświęconych najważniejszym wyzwaniom. Będą to debaty połączone z warsztatami. Wszystkie odbędą się w Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56.
- Czyste powietrze: 5 lutego (środa), godz. 17:00-20:00
- Zieleń i bioróżnorodność: 3 marca (wtorek), godz. 17:00-20:00
- Przestrzenna wizja miasta: 25 marca (środa), godz. 17:00-20:00
- Adaptacja do zmian klimatu: 20 kwietnia (poniedziałek), godz. 17:00-20:00
Uwagi i opinie do powstającego programu zbierane są również poprzez:
- ankietę (dostępna wkrótce)
- pisemnie (Biuro Ochrony Środowiska, adres do korespondencji: ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa)
