kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Piosenka francuska królowała w Promie

Opublikowany: 2019-07-08 13:03:00

W niedzielę, 7 lipca, Saska Kępa rozbrzmiewała wielkimi francuskimi przebojami. W przepełnionej sali Promu Kultury odbył się bowiem siódmy finał Konkursu Piosenki Francuskiej, do udziału w którym organizatorzy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Warszawy. Wysłuchano dziewięcioro finalistów, emocji było co niemiara, a weekend w Paryżu spędzi reprezentująca Bielany Maria Piotrowska.

 

Po raz pierwszy finał, zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe i Francusko-Polską Izbę Gospodarczą, odbywał się pod dachem i być może dlatego na widowni zabrakło miejsc siedzących. Potrzebne były dostawki.

Wśród licznie zebranych gości pojawiła się radna Warszawy Dorota Lutomirska, radni dzielnicy Praga-Południe: wiceprzewodniczący Rady Bogdan Jeziorski oraz Małgorzata Rynkiewicz, Ewa Szydłowska i Michał Wieremiejczyk, przewodniczący Komisji Kultury w Radzie. Obecni byli patron honorowy imprezy burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski oraz burmistrzowie oraz przedstawiciele rad i zarządów dzielnic, które reprezentowali finaliści. Gorącymi oklaskami powitano przedstawicieli współorganizatora Francusko-Polskiej Izby Przemysłowej z Moniką Constant na czele. Na sali byli także Prezes Adam Sankowski i przedstawiciele Stowarzyszenia Polska-Francja oraz rodziny, bliscy i znajomi uczestników finału.

W jury tegorocznego finału zasiedli: Ryszard Kalkhoff (przewodniczący), aktorka i piosenkarka Katarzyna Żak, Bożena Sitek – śpiewaczka, pianistka, animatorka kultury, Antonina Sobczak z Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz Iwona Kaczorowska – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, która pełniła rolę sekretarza jury.

Po powitaniu gości głos zabrał burmistrz Tomasz Kucharski. Przypomniał historię narodzin konkursu oraz rolę pani „Moniki Constant i Ryszarda Kalkhoffa w realizacji tego pomysłu. Życząc powodzenia młodym wykonawcom przypomniał także, iż wiele z poprzednich finalistek kontynuuje naukę śpiewu, a także na uczelniach zagranicznych. O tym, że naprawdę wciąż śpiewają, widzowie mieli okazję dowiedzieć się pod koniec finału.

W finale zaśpiewali (w kolejności pojawienia się na estradzie): Aleksandra Jagoda z LO im. Cypriana Kamila Norwida (Wola) z piosenką Edith Piaf „La Vie En Rose”; Urszula Zubek z LO im Narcyzy Żmichowskiej (Śródmieście) wykonała „Brave Margot” Georgesa Brassensa; jedyny męzczyzna w finale, reprezentujący Mokotów Michał Muszyński z LO im. Jana Kochanowskiego, wykonał „Amsterdam” Jacquesa Brela; Pragę-Południe reprezentowała Kamila Sulkowska z Zespołu Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej, która wykonała „Bohemienne” z musicalu „Notre Dame de Paris”; Katarzyna Jeżewska, kolejna  uczennica „Osieckiej”, wykonała przebój Indili „Derniere Danse”; Paulina Midzio, kolejna reprezentantka Pragi-Południe z „Osieckiej” wykonała piosenkę „Reflexion” Marie Galey; Maria Piotrowska z bielańskiego LO im. Joachima Lelewela wykonała wielkki przebój Louane „Je vole”; Zuzanna Majewska, także z Bielan i „Lelewela”, zaśpiewała znana piosenke Garou „Je N’Attendais Que Vous”, a Julia Wyszkowska, reprezentująca żoliborskie liceum im. Witkiewicza wykonała „Marchand de cailloux” Renauda Sechana.

Gdy jury udało się na obrady, widzowie w Promie mogli posłuchać pozakonkursowych piosenek w wykonaniu wokalistów. Na estradzie zabrakło jedynie Marii Piotrowskiej z Bielan, która w finale dała z siebie wszystko i gardło zwyczajnie odmówiło jej posłuszeństwa.

Tradycją naszego konkursu jest, że burmistrzowie poszczególnych dzielnic nagradzają upominkami swoich reprezentantów. Stało się temu zadość także podczas siódmego finału.

Gdy burmistrzowie zeszli z estrady, pojawiło się na nim szacowne jury. Napięcie rosło z minuty na minutę. Głos zabrał przewodniczący jury Ryszard Kalkhoff, który poinformował, iż dobry duch i wielki przyjaciel konkursu, francuski piosenkarz Chris Schittulli ufundował własną nagrodę – przygotowanie piosenki i nagranie jej w profesjonalnym studiu. Chris pojawił się na scenie, by wręczyć nagrodę kompletnie zaskoczonej Urszuli Zubek.

W końcu sekretarz jury, Iwona Kaczorowska, odczytała werdykt jury, zaczynając od trzeciego miejsca. Okazało się, że 7. finał wygrała Maria Piotrowska z Bielan, która wraz z osoba towarzyszącą „poleci” („Je vole” znaczy po polsku „lecę”) na weekend do Paryża. Drugie miejsce zajęła reprezentująca Pragę-Południe Kamila Sulkowska, a trzecie Julia Wyszkowska z Żoliborza. Owacjom nie było końca.

Nie był to jeszcze koniec tego rozśpiewanego finału. Na estradzie się w roli gwiazdy wieczoru pojawił bowiem Chris Schittulli. Do swojego porywającego recitalu zaprosił zwyciężczynię jednej z poprzednich edycji konkursu Marysię Leszczełowską. Widownia zmusiła ich do bisów.

Gratulując wszystkim finalistom, już dzisiaj zapraszamy młodzież do udziału przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Francuskiej.

sd

df

sd

15576

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum