kontrast kontrast • powiększanie tekstu czcionka normalna czcionka większa czcionka największa • wersja wai tryb wai Powrót do wersji graficznej

Menu strony

Lewe menu

Urząd

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 - 18:00*

Wtorek - Piątek: 8:00 - 16:00

 

*w poniedziałki w godzinach 16:00 - 18:00 dyżury pełnią pracownicy:

- Wydziału Obsługi Mieszkańców

- Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

- stanowisk kasowych Wydziału Budżetowo-Księgowego

- Urzędu Stanu Cywilnego

 

Terenowy Punkt Paszportowy czynny jest w godzinach:

poniedziałek: 10:00 - 17:30

wtorek - piątek: 8:00 - 15:30

Opłaty paszportowe i geodezyjne wyłącznie gotówką

 

Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa


Centrala urzędu 22 44 35 555


[email protected]

Polsko-Niemieckie Ogrody otwarte!

Opublikowany: 2018-10-19 18:57:00

19 października miało miejsce uroczyste rozpoczęcie I etapu rewitalizacji Ogrodów Polsko-Niemieckich w Alei Emila Wedla, na północnym brzegi Jeziorka Kamionkowskiego w parku Skaryszewskim.

Przy obelisku informującym o przedsięwzięciu, jakim będzie ogrodowe odnowienie Alei Wedla, spotkali się m.in. senator RP Marek Borowski, Zastępca Ambasadora Niemiec Knut Abraham, Klara Geywitz, deputowana z ramienia SPD do władz Brandenburgii, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, wiceburmistrz Pragi-Południe Jarosław Karcz, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec Fried Nielsen.
Klara Geywitz powiedziała m.in.: „W dużych miastach działki położone nad brzegami rzek są często bardzo drogie i znajdują się w rękach prywatnych. Mamy ogromne szczęście, że malownicza Aleja Wedla jest miejscem dostępnym dla wszystkich. Dziękujemy miastu stołecznemu Warszawa oraz Dzielnicy Praga-Południe za zaproponowanie pod rewitalizację tego przepięknego i wartościowego terenu. Jesteśmy pewni, że dzięki temu projektowi piękne starorzecze Wisły otrzyma nowe znaczenie. Niecałe dwa lata temu nie powiedzielibyśmy, że to miejsce wzbudzi takie zainteresowanie. A stało się tak dzięki Państwu”. Następnie przypomniała najbliższe działania i zaprosiła wszystkich na otwarcie ogrodów w listopadzie przyszłego roku. Na tegoroczną jesień zaplanowane zostały kolejne nasadzenia, w tym utworzenie Ogrodu Barw oraz ustawienie nowych elementów małej architektury – ławek, koszy, stojaków na rowery, jak również renowacja nawierzchni.
Prezydent W. Paszyński przypomniał ideę i historię powstania ogrodów. Podziękował wszystkim osobom, zaangażowanym w stworzenie i pielęgnację tego wyjątkowego symbolu przyjaźni polsko-niemieckiej, w tym inicjatorowi tego pomysłu Friedowi Nielsenowi, Magdalenie Przedmojskiej – koordynatorce projektu w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Burmistrzowi Dzielnicy Praga-Południe, wolontariuszom i aktywistom, którzy poświęcili swój czas na upiększenie tego miejsca a także sponsorom. „Cieszę się, że warszawiacy zyskali kolejne zrewitalizowane zielone miejsce po tej stronie Wisły. Mam nadzieję, że będziemy się tu często spotykać”, zakończył swoje wystąpienie. 
Wiceburmistrz Jarosław Karcz przypomniał, że uroczystość odbywa się w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w parku noszącym imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców odzyskania suwerenności przez nasz kraj. Przypomniał także sylwetki Wedlów – Karola, który przybył do Warszawy z Niemiec, oraz urodzonych i wychowanych w Polsce Emila i Jana, będących doskonałymi przykładami niemiecko-polskiej asymilacji. „Dziękujemy za wybór naszej dzielnicy i zaszczyt, jaki nas spotkał w roku tak ważnej dla Polaków rocznicy. Stosunki dobrosąsiedzkie polegają między innymi na tym, że się wzajemnie od siebie czegoś uczymy. Dzisiaj chętnie przyjrzymy się wcielanym w życie tu, na skrawku parku Skaryszewskiego, ideom niemieckiej kultury ogrodniczej”, zakończył. 
Po przemówieniach zaproszeni goście zasadzili wspólnie kolejne drzewko w Ogrodach Polsko-Niemieckich, a wszyscy zebrani otrzymali od wolontariuszy cebulki tulipanów.

fd

f

fd

15192

Pozostałe aktualności:

Zobacz archiwum