Godziny otwarcia:
na czas trwania COVID-19 Urząd Dzielnicy Praga-Południe jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00
Adres: ul. Grochowska 274
03-841 Warszawa
Centrala urzędu 22 44 35 555
Sprawy obronne i kwalifikacja wojskowa
"Kwalifikacja wojskowa" film edukacyjny
W Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej odbyła się premiera filmu edukacyjnego przygotowanego pt.: „Kwalifikacja wojskowa”. Film w przystępnej, sfabularyzowanej i skróconej formie zawiera najistotniejsze informacje dotyczące zgłoszenia się młodych mężczyzn do komendy uzupełnień.
Dedykowany jest głównie 19-latkom (uczniów klas maturalnych), którzy są wzywani do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, a tym samym pierwszy raz w swoim życiu spełniają obowiązek nałożony na każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest obrona Ojczyzny. Film ma przełamać obawy młodzieży pojawiające się przed udaniem się do lokalu, w którym pracuje komisja lekarska. Udziela odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z wezwaniem. Ma również uświadomić, że kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z wcieleniem do wojska, a jedynie ma określić stan i kategorię zdrowia wezwanych, oraz to że zgłoszenie się przed komisją jest obowiązkowe i nie powinno być przekładane na kolejne lata.
Film jest dostępny na portalu YouTube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=wBOvh-KRZY0&feature=youtu.be
W polskim systemie prawnym od 2009 roku obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona. Dzisiaj do wojska wstępują tylko ochotnicy i ochotniczki. Każdego roku kwalifikacji wojskowej w Warszawie podlega około 7 tys. osób. W tej grupie prawie 6 tys. to mężczyźni, którzy w danym roku kończą 19 lat. Pozostałą część stanowią osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji w poprzednich latach, kobiety posiadające przydatne dla wojska kwalifikacje oraz ochotnicy i ochotniczki. Co roku do kwalifikacji staje około 100 kobiet.
Kwalifikacja wojskowa służy wyłącznie określeniu zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn i kobiet
W Warszawie kwalifikacja wojskowa potrwa od 10 lutego do 28 kwietnia, obejmując 7 205 osób.
Kwalifikacja jest jednym z wielu zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Jest przedsięwzięciem wspólnym wojewody, jednostek samorządu terytorialnego oraz terenowych organów administracji wojskowej. Jej celem jest ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie książeczki wojskowej. Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie skutkuje powołaniem do czynnej służby wojskowej, ponieważ od 2009 roku obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona, natomiast niestawienie się przed komisję lekarską jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.
Przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w roku 2001 (rocznik podstawowy). Ponadto wezwania otrzymają mężczyźni z rocznika 1999 – 2000 uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a także urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kolejna grupę stanowią kobiety, które posiadają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia, medycyna) wskazane przez wojskowych komendantów uzupełnień. Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotniczki i ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
KWALIFIKACJA WOJSKOWA W 2020 R.
25 lutego br. w ramach kwalifikacji wojskowej rozpocznie swoją działalność Powiatowa Komisja Lekarska nr 4, z siedzibą w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 przy ul. Mińskiej 1/5. Komisja będzie działać do 28 kwietnia 2020 r.
(tel.: 519 047 444), i jest właściwa dla osób zameldowanych na obszarze Dzielnic: Praga – Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła m.st. Warszawy.
W ramach kwalifikacji wojskowej, określana jest kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby wzywane stają przed komisją lekarską, upoważnionym przedstawicielem Prezydenta m.st. Warszawy oraz Wojskowym Komendantem Uzupełnień i otrzymują książeczkę wojskową.
Kwalifikacji wojskowej w 2020 roku podlegają:
Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, pomiędzy 18 (ukończone) a 24 rokiem życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.
Oceny, na podstawie przeprowadzonych badań, dokonują Powiatowe Komisje Lekarskie ustalając jedną z poniższych kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
Terminy stawiennictwa dla poszczególnych dzielnic:
Świadczenia osobiste i rzeczowe
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP przewiduje szczególny rodzaj obowiązku obywateli i przedsiębiorców spełniany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W dziale VII ustawy został zawarty katalog przepisów dotyczących świadczeń na rzecz obrony. Są one jedną z form realizacji powszechnego obowiązku obrony RP
i stanowią integralną część systemowych rozwiązań obronnych. Dla samorządu terytorialnego szczególnie istotne są dwa rodzaje świadczeń – osobiste i rzeczowe.
W obu przypadkach to wójt, burmistrz (prezydent miasta) jest organem odpowiedzialnym za wydanie decyzji administracyjnej, w której określa rodzaj i zakres świadczenia, miejsce wykonania, czas trwania, przedmioty planowane do wykorzystania oraz podmiot na rzecz którego świadczenie będzie realizowane.
Świadczenia osobiste (obywatele polscy, stale zameldowani w kraju,
od 16 do 60 roku życia) w czasie pokoju polegają na wykonywaniu prac doraźnych na rzecz przygotowania obrony państwa; zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków (może dot. wykorzystania narzędzi prostych, w stosunku do kurierów – wykorzystanie posiadanych środków transportowych.
Zakres wykorzystania:
Czas trwania:
Świadczenia osobiste (obywatele polscy, stale zameldowani w kraju, od 16 do 60 roku życia) w czasie wojny polegają na wykonywaniu prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych, obrony cywilnej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa.
Czas trwania:
Świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu do użytkowania jednostkom wojskowym pomieszczeń, terenów, środków transportu, maszyn, narzędzi i innego sprzętu na cele przygotowania obrony państwa. Obowiązek ten dotyczy bardzo szerokiego kręgu podmiotów – zarówno urzędów, instytucji państwowych, przedsiębiorców jak i osób fizycznych.
Świadczenia rzeczowe nakładane są w dwóch grupach: pierwsza dotyczy uzupełnienia etatowych potrzeb i stanów liczbowych wynikających z wojennych struktur organizacyjnych Sił Zbrojnych oraz innych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obronności państwa; druga grupa dotyczy doraźnego używania przez Siły Zbrojne oraz inne jednostki organizacyjne.
Świadczenia rzeczowe na uzupełnienie doraźnych potrzeb – oddanie nieruchomości lub rzeczy do używania przez następujące podmioty: Siły Zbrojne, Obronę Cywilną, państwowe jednostki organizacyjne wykonujące zadania dla potrzeb obrony kraju,
w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków oraz organizacji rejestracji i kwalifikacji wojskowej.
Czas trwania (jednorazowo):
Świadczenia rzeczowe na uzupełnienie etatowych potrzeb – uzupełnienie potrzeb wynikających ze struktur SZ oraz państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa.
Czas trwania – do ustania potrzeb korzystania podmiotu uprawnionego (czas nieograniczony).
Podstawy prawne:
Świadczenia pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej (oraz inne należności).
Informacje oraz wzory dokumentów dotyczące uprawnień dla osób powołanych na ćwiczenia wojskowe lub do czynnej służby wojskowej (rekompensata utraconego wynagrodzenia, pokrywanie należności mieszkaniowych, uznanie za żołnierza samotnego bądź posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny) zostały zamieszczone na stronie Urzędu Miasta (www.um.warszawa.pl), w zakładce - Załatw sprawę w urzędzie, Kategorie spraw urzędowych - Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, sekcja - Sprawy obronne (link bezpośredni - http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawy-urzedowe/31).