Teatr Powszechny

Opublikowany:

ul. Jana Zamoyskiego 20

Repertuar w grudniu:

czw 3
19:30 Lot nad kukułczym gniazdem gościnnie w Teatrze Studio        
pt 4
19:00 Czego nie widać gościnnie w Teatrze Syrena        
sb 5
19:00 Czego nie widać gościnnie w Teatrze Syrena 
wt 8
19:00 Loretta gościnnie w Klubie DGW    
śr 9
19:00 Loretta gościnnie w Klubie DGW
wt 15
19:00 Językami mówić będą gościnnie w Klubie DGW    
śr 16
19:00 Językami mówić będą gościnnie w Klubie DGW    
cz 17
19:00 Kieszonkowy atlas kobiet gościnnie w Klubie DGW    
pt 18
19:00 Kieszonkowy atlas kobiet gościnnie w Klubie DGW    
sb 19
19:00 Kieszonkowy atlas kobiet gościnnie w Klubie DGW
wt 29
19:00 Czarownice z Salem gościnnie w Teatrze Na Woli        
śr 30
19:00 Czarownice z Salem gościnnie w Teatrze Na Woli

Spektakle


Arthur Miller
Czarownice z Salem
The Crucible
Spektakl grany gościnnie: Teatr Na Woli - http://www.teatrnawoli.pl/
Przekład: Wacława Komarnicka i Krystyna Tarnowska


W niewielkim purytańskim miasteczku grupa dziewcząt w ukryciu przed swoimi rodzinami i opiekunami oddaje się w lesie swobodnym tańcom i zabawom. Zauważa to miejscowy pastor i w strachu przed posądzeniem dziewczyn o czary (kilka z nich jest jego wychowanicami) sprowadza do miasteczka pastora Hale'a, znanego egzorcystę. Dziewczyny z lęku przed szubienicą oskarżają o konszachty z diabłem wielu niewinnych mieszkańców miasteczka. Za oskarżeniami idą wydane w pośpiechu wyroki. Wprawdzie są tacy, którzy znają prawdę, ale oni też znaleźli się wśród oskarżonych. Czy zdążą ocalić życie i dobre imię Salem?

  
George F. Walker
Loretta
Featuring Loretta
Spektakl grany gościnnie: Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa
Przekład: Małgorzata Semil


Mały, obskurny motel przywodzi na myśl znane z amerykańskiego „kina drogi” klimaty. Tytułowa Loretta tęskni za niezależnością, sławą i bogactwem. Plan jest prosty: dostać się w objęcia showbiznesu bez względu na cenę i skrupuły moralne, może poprzez udział w filmie porno? Pomagają jej w tym dwaj amerykańscy outsiderzy, z których jeden jest marnym sprzedawcą, a drugi tandetnym naganiaczem tancerek topless. Obaj kochają Lorettę, wszystko więc zapowiada się wyśmienicie, dopóki nie dochodzi do realizacji planu…


Sylwia Chutnik
Kieszonkowy atlas kobiet
Spektakl grany gościnnie: Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa


Teatralna prapremiera zdobywającej szeroki rozgłos debiutanckiej powieści Sylwii Chutnik, laureatki Paszportu "Polityki" 2008 w dziedzinie literatury. Jej bohaterkami są mieszkanki pewnej kamienicy przy ulicy Opaczewskiej w Warszawie, kobiety różnych pokoleń, doświadczone przez wielką historię i pełne dramatycznych okoliczności życie, w którym przyszło im pełnić społeczną rolę kobiety, z wszystkimi tego konsekwencjami. Jest też pewien mężczyzna, który w głębi ducha wolałby być kobietą…
Świetnie słysząca i przetwarzająca język ulicy młoda autorka, drapieżnie i z czułością, z humorem, przenikliwie, „w geście feministycznej rewolty”, poprzez losy swoich bohaterów portretuje także Warszawę współczesną i tę dawną, z jej folklorem i obyczajowością.


Dale Wasserman
Lot nad kukułczym gniazdem
One Flew Over The Cuckoo's Nest
Spektakl grany gościnnie: Teatr Studio - http://www.teatrstudio.pl
Przekład: Bronisław Zieliński


Adaptacja głośnej powieści Kena Kesey’a, rozsławionej filmem Miloša Formana. Wersja teatralna, napisana przez Dale’a Wassermana, miała polską prapremierę w Teatrze Powszechnym w 1977 roku. Niezapomniany, budzący ogromne emocje spektakl w reżyserii Zygmunta Hübnera w sposób bolesny i przejmujący podejmował temat wolności jednostki w świecie totalitarnej dyktatury.

Pozostałe aktualności kulturalne:

Zobacz archiwum